Pioneers in the industry, we offer turquoise stone rings solid 925 sterling silver rings, 925 sterling silver ring with turquoise, torquise gemstone round bezel setting ring, designer gold plated gemstone ring for ladies, rhodochrosite sterling silver rings and designer garnet quartz gemstone ring from India.
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Gemstone Type | Natural Gemstone |
| Weight | 3-5 Grams |
| Style | Prong Setting |
| Gender | Unisex |
| Material | Gemstone |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Color | Silver |
| Plating | 925 Sterling Silver |
| Gem Stone | Turquoise |
| Purity | 925 Sterling Silver |
| Occasion | Party Wear |
| Type | ring |
| Shape | Star |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1249 / Piece Get Latest Price
| Gender | Unisex |
| Gemstone Type | Natural Gemstone |
| Style | Statement |
| Color | Purple |
| Main Stone | turquoise |
| Size | us 5 to 11 |
| Polish Type | 925 silver |
| Material | silver |
| Purity | 92.5 sterling silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 345 / Piece Get Latest Price
| Gemstone Type | Semi Precious |
| Primary Gemstone | torquoise |
| Metal | Brass |
| Material | Silver Plated |
| Color | Silver |
| Weight | 12 gm |
| Ring Purpose | Fashion |
| Gem Stone | torquoise |
| Brand | Nimbark Gems & Jewellery |
| Ring Style | Adjustable |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Gemstone Type | Semi Precious |
| Primary Gemstone | Black Onyx |
| Metal | 14K Gold |
| Color | Gold |
| Main Stone | Onyx |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Material | gold plated |
| Purity | 14k |
| Usage/Application | party wear |
₹ 1490 / Piece Get Latest Price
| Gemstone Type | Natural Gemstone |
| Style | wire |
| Gender | Unisex |
| Material | Gemstone |
| Design | Handmade |
| Purity | 925 Sterling Silver |
| Occasion | Anniversary |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Color | pink |
| Shape | Marquise |
| Country of Origin | Made in India |
| Handmade | Yes |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Gemstone Type | Synthetic |
| Primary Gemstone | quartz |
| Metal | Brass |
| Color | Red |
| Main Stone | Garnet |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Material | Gemstone |
₹ 245 / Piece Get Latest Price
| Gem Stone | synthetic |
| Brand | Nimbarkgems&jewelry |
| Color | pink |
| Material | silver plated |
| Size | All Size |
| Metal Colour | Silver |
| Occasion | Casual Wear |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Color | Green |
| Size | Adjustable |
| Material | Brass |
| Main Stone | Turquoise |
| Purity | Brass |
| Usage/Application | Ring |
| Occasion | Wedding |
| Shape | Fancy |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 195 / Piece Get Latest Price
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Weight | 7-8 gm |
| Style | Ring |
| Gender | Unisex |
| Design | Designer |
| Color | Silver |
| Plating | Silver Plated |
| Type | Men |
| Size | Adjustable |
| Packaging Type | Packet |
| Occasion | Party Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Brass |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 195 / Piece Get Latest Price
| Color | Green |
| Size | All Size |
| Material | Brass |
| Main Stone | Green Druzy |
| Finish | Polished |
| Occasion | Party Wear |
| Weight | 10 - 30 gm |
| Design | Antique |
₹ 490 / Piece Get Latest Price
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Weight | 10-20 Gram |
| Purity | gold plated |
| Style | fancy |
| Design | Flower |
| Color | Golden |
| Plating | Gold plated |
| Type | Ring |
₹ 440 / Piece Get Latest Price
| Material | gold plated |
| Color | Golden |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Size | All size |
| Gemstone Material | Natural |
| Usage/Application | Party wear |
| Shape | Square |
| Weight | 10-20 Gram |
| Stone Type | Larimar |
| Occasion | Wedding |
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Gemstone Name | quartz |
| Ideal For | Unisex |
| Weight | 8 g |
| Stone Use | Quartz |
| Material | Silver Plated |
| Color | Blue |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Gender | Female |
| Occasion | Party |
| Design Style | Vintage |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 175 / Piece Get Latest Price
| Base Metal | Brass |
| Material | Brass |
| Ring Size | adjustable |
| Stone Type | druzy |
| Style | Same As |
| Plating | Silver |
| Occasion | Party Wear |
| Color | Same As Images |
| Design | Prong |
| Packaging Type | Packet |
| Finishing Type | Silver Plated |
₹ 1195 / pair Get Latest Price
| Earring Type | Hoops |
| Gemstone | garnet |
| Plating | Silver (No Plating) |
| Purity | 925 Silver Earrings |
| Color | Multi Color |
| Material | Gemstone |
| gemstones available | All Gemstone |
| Design Type | Earrings |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Gender | Women |
| Size | 1.5" |
| Main Stone | Garnet & Citrine |
| Occasion | Party |
| Type | Earrings |
Minimum order quantity: 10 pair
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Base Material | Brass |
| Plating Type | Gold Plated |
| Earring Type | Fancy |
| Ring Size | Adjustable |
| Shape | Flower |
| Color | Golden |
| Plating | Gold plated |
| Occasion | Engagement Wear |
| Material | gold plated |
| Gender | Female |
| Packaging Type | packet |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Base Material | Brass |
| Material | Brass |
| Plating Type | Gold Plated |
| Ring Size | Adjustable |
| Weight | 3.8 gm |
| Occasion | Party Wear |
| Color | Golden |
| Packaging Type | Packet |
| Finishing Type | Gold plating |
₹ 190 / pair Get Latest Price
| Material | Brass |
| Style | Western |
| Size | 1.5" |
| Shape | Square |
| Plating | Gold Plated |
| Color | Multi Color |
| Usage/Application | Earrings |
| Stone Type | Garnet |
| Occasion | Valentine Day |
| Purity | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 pair
₹ 199 / Piece Get Latest Price
| Plating | Gold Plated |
| Weight | 2 to 10 gm Approx |
| Purity | Gold plated |
| Style | Fancy |
| Color | Golden |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Design | Fancy |
| Type | Ring |
| Size | Adjustable |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Adjustable | Yes |
| Capacity | 5000 Pcs |
| Occasion | Wedding, Party Wear |
| Is it Handmade | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 195 / Piece Get Latest Price
| Material | Silver Plated |
| Main Stone | Same As Omages |
| Shape | Same As |
| Gender | Unisex |
| Gem Stone | Turquoise |
| Design | Handmade |
| Purity | silver plated |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 145 / Piece Get Latest Price
| Material | brass |
| Color | gold |
| Packaging Type | plastic beg |
| Brand | nimbark gems & jewellery |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 245 / Piece Get Latest Price
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Usage/Application | New |
| Size | All Size |
| Color | Blue |
| Shape | Pear |
| Design Type | Customized |
₹ 895 / Piece Get Latest Price
| Jewellery Type | Toe Ring |
| Design | Classic |
| Occasion | Party Wear |
| Purity | 92.5 |
| Material | Sterling silver |
| Brand | NimbarkGems&Jewellery |
| Finish | Silver |
| Style | Cocktail |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 175 / Piece Get Latest Price
| Base Material | Brass |
| Plating Type | Gold Plated |
| Ring Size | Adjustable |
| Color | Red |
| Main Stone | Crystal |
| Size | Adjsutable |
| Material | Gemstone |
| Purity | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Nimbarkgems&Jewellery |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 149 / Piece Get Latest Price
| Size | All Size |
| Type | Bezel Setting |
| Material | Silver plated |
| Main Stone | Labradorite |
| Occasion | Wedding |
| Style | vintage |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Color | blue |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 290 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Color | blue |
| Adjustable | yes |
| Occasion | party |
| Country of Origin | Made in India |
| Ring weight | 8 gm |
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Color | red |
| Size | adjustable |
| Material | brass |
| Main Stone | quartz |
| Brand | nimbark gems & jewellery |
| Design Type | Standard |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 195 / Piece Get Latest Price
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Weight | 10 gram Approx |
| Purity | gold plated |
| Style | Same as images |
| Design | Statement |
| Color | Golden |
| Plating | Gold plated |
| Type | Ring |
| Size | All |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Brand | nimbark gem & jewellery |
| Weight | 8 gram |
| Purity | brass |
| Style | round |
| Design | handmade |
| Color | Yellow |
| Plating | gold |
| Type | fashion ring |
| Size | adjustable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Color | Purple |
| Material | Silver Plated |
| Purity | silver plated brass |
| Size | All Size |
| Usage/Application | Weddings |
| Design | Handmade |
| Shape | Oval |
| Gem Stone | charoite |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1445 / Piece Get Latest Price
| Color | White |
| Size | All Size |
| Material | Gemstone |
| Main Stone | Moonstone |
| Purity | 92.5 Silver |
| Design Type | Customized |
| Handmade | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 195 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Color | Golden |
| Size | Adjustable |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Tanuj Khandelwal (Proprietor)
Nimbark Gems & Jewellery
17, Laxmi Narayan Mandir Campus, Laxmi Narayan Puri
Jaipur - 302003, Rajasthan, India