Leading Manufacturer of sterling 925 silver red garnet gemstone ring, ladies fancy earrings, tibetan fashion jewelry, ladies party wear earring, 925 sterling silver gemstone ring and gold plated gemstone fashion wedding earrings from Jaipur.
₹ 495 / Piece Get Latest Price
| Purity | 925 Silver |
| Material | Gemstone |
| Design | Handmade |
| Gender | Unisex |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Color | Red |
| Occasion | Party Wear |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 195 / pair Get Latest Price
| Stone Use | Natural |
| Material | silver plated |
| Plating | Silver Plated |
| Stone Type | Gemstone |
| Closure Type | Fish Hook |
| Brand | Nimbarkgems&jewelry |
| Gender | female |
| Occasion | Wedding |
| Base Material | Brass |
| Style | Dangler & Drop |
| Color | Golden |
₹ 195 / pair Get Latest Price
| Product Type | Earring |
| Style | Traditional |
| Material | Gemstone |
| Earning Type | Tibetan Earrings |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Round |
| Brand | Nimbarkgems&jewelry |
| Occasion | Gift, Wedding, Party |
| Country of Origin | Made in India |
| Base Metal | Brass |
Minimum order quantity: 10 pair
₹ 195 / Piece Get Latest Price
| Material | silver plated |
| Color | silver |
| Shape | Round |
| Occasion | birthday |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
₹ 545 / Piece Get Latest Price
| Purity | 92.5 Silver |
| Material | Gemstone |
| Design | Handmade |
| Gender | Unisex |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Color | Silver |
| Occasion | Anniversary |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 395 / pair Get Latest Price
| Shape | Fancy |
| Gender | Women |
| Earring Type | Stud |
| Purity | Gold plated |
| Color | gold plated |
| Plating | Gold |
| Material | gold plated |
| Design Type | fancy |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Occasion | Party |
| Size | 2 inch |
| Base Metal | Brass |
Minimum order quantity: 5 pair
₹ 195 / Piece Get Latest Price
| Color | silver plated |
| Shape | Round |
| Brand | Nimbarkgems&jewelry |
| Material | silver plated |
₹ 255 / pair Get Latest Price
| Material | Brass |
| Color | Blue |
| Shape | Oval |
| Size | 1.5" |
| Occasion | Wedding |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Main Stone | Lapis Lazuli |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 pair
₹ 849 / pair Get Latest Price
| Gender | Women |
| Purity | 925 Silver |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Color | Silver |
| Material | Silver |
| Design Type | Earrings |
| Occasion | Festival |
| Type | Earrings |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 pair
₹ 1595 / pair Get Latest Price
| Earning Type | Earrings |
| Brand | Nimbarkgems&Jewellery |
| Material | Brass |
| Color | Silver |
| Purity | Brass |
| Product Type | Studs |
| Earring Size | 2" |
| Main Stone | Rainbow Moonstone |
| Shape | Oval |
| Gender | Female |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 pair
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Stone Grade | AA |
| Earring Type | Drops |
| Base Metal | Sterling Silver |
| Gemstone | Peridot |
| Earring Style | Drop |
| Plating | Silver (No Plating) |
| Stone Use | Natural |
| Material | sterling silver |
| Ideal For | Women |
| Color | Green |
| Style | Ethnic |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Size | 2 inch |
| Usage/Application | Gifted |
| Gender | Female |
| Occasion | Wedding |
| Base Material | 925 Sterling Silver |
Minimum order quantity: 2000 Piece
₹ 245 / pair Get Latest Price
| Material | silverplated |
| Color | silver |
| Shape | Round |
| Occasion | party wear |
| Brand | Nimbarkgems&jewelry |
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Purity | silver |
| Jewellery Type | Earring |
| Design | Fancy |
| Weight | 10-20 Gram |
| Material | silver plated |
| Size | 2 inch |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Packaging Type | Packet |
| Occasion | Party wear |
₹ 299 / pair Get Latest Price
| Color | Silver |
| Shape | Half Moon |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Material | Brass |
| Occasion | Wedding |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 pair
₹ 250 / pair Get Latest Price
| Shape | Flower |
| Brand | NImbarkgems&jewellery |
| Material | Brass |
| Occasion | Wedding |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 pair
₹ 595 / Piece Get Latest Price
| Gender | Women |
| Color | Blue |
| Purity | 925 Silver |
| Gemstone Material | Agate |
| Shape | Pear |
| Stone Type | Agate |
| Weight | 10-20 Gram |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Material | Sterling silver |
| Product Type | Earring |
| Occasion | Party |
| Ideal For | Earrings |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1390 / pair Get Latest Price
| Gender | Women |
| Purity | 92.5 silver |
| Brand | nimbark gems and jewellery |
| Weight | 8 gram approx |
| Color | green purple |
| Material | silver |
| Design Type | simple |
| Occasion | Party |
| Size | 1 to 1.5 inches |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 pair
₹ 1500 / pair Get Latest Price
| Purity | 92.5 silver |
| Material | Sterling silver |
| Design | Handmade |
| Weight | 5 to 10 Gram |
| Gender | Female |
| Gem Stone | Amethyst |
| Design Type | Hook |
| Size | 2 inch |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Color | Purple |
| Occasion | Party Wear |
Minimum order quantity: 5 pair
₹ 549 / pair Get Latest Price
| Earring Type | Drops |
| Stone Type | Natural |
| Plating | Silver (No Plating) |
| Purity | 92.5 Silver |
| Color | Purple |
| Design Style | Bohemian, Modern |
| Material | Gemstone |
| Weight per Pair | 2-5 gm |
| Gender | Women |
| gemstones available | Amethyst |
| Design Type | Earrings |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Closure Type | Hook |
| Size | 2" |
| Main Stone | Amethyst |
| Occasion | Party |
| BIS Hallmarking | BIS Hallmarked |
| Base Material | 925 Sterling Silver |
| Type | Earrings |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 pair
₹ 1099 / pair Get Latest Price
| Stone Variety | Reconstituted Turquoise |
| Base Metal | 925 Silver |
| Earring Type | Dangler |
| Stone Color | Turquoise Mix |
| Purity | 925 Sterling Silver |
| Color | Same As Images |
| Stone Shape | Freeform |
| Material | Gemstone |
| Occasion | Party Wear, Office Wear, Daily Wear |
| Design Type | Earring |
| Brand | Nimbark Gems & Jewellery |
| Closure Type | Hook |
| Gender | Women |
| Plating | No Plating |
| Design Style | Boho |
| Gemstone | Turquoise |
Minimum order quantity: 10 pair
₹ 749 / Piece Get Latest Price
| Material | Gemstone |
| Stone Use | tiger eye |
| Purity | 92.5 Silver |
| Color | Yellow |
| Size | 1.5" |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Occasion | weddings |
| Type | Pendant |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 195 / pair Get Latest Price
| Earring Type | Dangle |
| Silver Type | German Silver |
| Plating | Silver Plated |
| Silver Purity | Sterling |
| Stone Type | Gemstone |
| Design Style | Heart |
| Earning Type | Earrings |
| Color | Green |
| Purity | Brass |
| Material | Gemstone |
| Closure Type | Fish Hook |
| Design Type | Heart Shape |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Gender | Women |
| Size | 1.5" |
| Occasion | Party |
| Type | Hook Earrings |
| Country of Origin | Made in India |
| Style | Drop & Dangler |
Minimum order quantity: 10 pair
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Material | german silver |
| Earring Type | Hanging |
| Earning Type | dangle |
| Brand | nimbarkgems&jewelry |
| Metal Type | Brass |
| Shape | Pear |
| Color | silver plated |
| Occasion | Festival |
| Design | Nepali |
₹ 2200 / pair Get Latest Price
| Earring Type | Hoops |
| Hook Type | FrenchWire |
| Gemstone | No Gemstone |
| Plating | Silver (No Plating) |
| Stone Type | Evil Eye |
| Earning Type | Danglers |
| Color | Silver |
| Purity | 92.5 Silver |
| Material | Sterling Silver |
| Design Type | Earring |
| Brand | Nimbarkgems&jewellery |
| Size | 2" |
| Main Stone | Evil Eye |
| Gender | Women |
| Occasion | Party |
| Type | Earrings |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 pair
Tanuj Khandelwal (Proprietor)
Nimbark Gems & Jewellery
17, Laxmi Narayan Mandir Campus, Laxmi Narayan Puri
Jaipur - 302003, Rajasthan, India